- UA
- EN
Баланс поживних речовин в раціоні вегетаріанців та веганів
Джек Норріс, RD
Останнє оновлення: травень 2017
EPIC-Oxford (2016)
EPIC Oxford — це когортне дослідження “в цілому здорових” жителів Великобританії, воно відслідковує стан здоров’я великої кількості вегетаріанців [3]. Дана оцінка була проведена у 2010 році.
Відслідковування споживання поживних речовин може дати нам уяву про те, як вегани, як правило, харчуються та чи відповідає їх раціон вимогам до норм поживних речовин.
Однак в цих звітах є деякі недоліки:
Споживання поживних речовин є заснованим на опитувальниках з частоти прийомів їжі (food frequency questionnaires, FFQ). FFQ більш корисні для оцінювання відносного споживання поживних речовин серед різних груп, ніж для вимірювання абсолютної кількості поживних речовин для порівняння з дієтичними рекомендаціями.
FFQ не включає в себе всі продукти, якими зазвичай харчуються вегани, а у випадку з EPIC-Oxford, ймовірно, вони точно не відображають типові розміри порцій. Це може пояснити те, чому значно більший процент веганів повідомили про такий рівень споживання калорій, який був неймовірно низьким (43% та 33% чоловіків та жінок з веганів відповідно у порівнянні з 33% та 19% чоловіків та жінок, що споживають м’ясо).
Кількість поживних речовин оцінюється з таблиць бази даних поживних речовин, а не безпосередньо вимірюється вміст поживних речовин в їжі. Прямі вимірювання є дуже дорогими.
Поживні речовини зі збагачених продуктів, таких як збагачені вітаміном В12 продукти, рідко враховуються — те ж відноситься і до харчових вітамінних добавок.
Приймаючи до уваги всі потенційні проблеми, ці дослідження мають здебільшого використовуватися для виявлення кричущих проблем або тенденцій.
У наведеній нижче таблиці приводяться найбільш цікаві результати даного звіту.
Баланс поживних речовин в раціоні згідно з EPIC-Oxford (2016)
Кількість кальцію в раціоні веганів було значно вищим, ніж у попередньому звіті EPIC-Oxford за 2003 рік (див. нижче).
Згідно з поточними даними, вітамін А та цинк дещо знижені. Рекомендована добова норма для вітаміну А складає 900 RAE для чоловіків та 700 RAE для жінок, Рекомендована добова норма для цинку складає 11 мг для чоловіків та 8 мг для жінок.
Я також рекомендував би норму білка для веганів вище ніж 0,9 г/кг маси тіла (для чоловіків). Проте враховуючи, що загальне споживання їжі, відмічене для веганів, було низьким, споживання цих поживних речовин було, ймовірно, трохи вищим, ніж повідомлялося.
Тим не менш, вітамін А та цинк — це поживні речовини, які я вважаю важливими для веганів, і, якщо ви мало знаєте про них, ознайомтеся зі статтями на VeganHealth.org, Vitamin A та Zinc.
У звіті EPIC-Oxford міститься інформація про прийом харчових вітамінних добавок, вказується, зокрема, що 50% веганів приймають добавки вітаміну В12.
EPIC-Oxford (2003)
У наведеній нижче таблиці показані дані про прийом поживних речовин в EPIC-Oxford [1]. Примітки за цими даними:
Не були включені вітамінні харчові добавки, але включались збагачені продукти.
Вітамін А вказаний як виміряний в мікрограмах ретинолу, а не еквівалент активності ретинолу (retinol activity equivalents, RAE). Рослинні продукти не містять ретинолу, але вегани перераховані як ті, що мають ретинол у своєму раціоні. Проте ця кількість здається дуже низькою у порівнянні з тим, що можна було б очікувати, якби не були враховані каротиноїди. Таким чином, незрозуміло, як визначається кількість вітаміну А.
Дослідження здоров’я адвентистів-2 (2013)
У наведеній нижче таблиці також показані надходження поживних речовин з дослідження здоров’я адвентистів-2 (AHS-2) [2]. Примітки за цими даними:
До даних включено збагачені продукти та вітамінні харчові добавки. Не проводився окремий аналіз включення даних про добавки.
Цей аналіз балансу поживних речовин був оснований на опитувальниках з частоти прийому їжі (food frequency questionnaires, FFQ), які є найменш точним способом вимірювання споживання поживних речовин. В FFQ опитують людей, як часто вони споживають продукти з довгого списку.
Два найкращих способи вимірювання споживання поживних речовин — попросити учасників зберігати дані в щоденник харчування або аналізувати дублюючі порції їжі в лабораторії. (В дієтичних та харчових дослідженнях; досліджені зважують та відкладають дублюючу частину всіх продуктів, які вони з’їли, для хімічного аналізу. - прим. ред.). EPIC-Oxford планує повідомляти про споживання поживних речовин, використовуючи харчові щоденники серед деякої вибірки населення.
Автори повідомили, що:
Харчові щоденники адвентистів були заповнені 31000 учасниками і вони забезпечать додаткову інформацію про споживання калорій. Попередній аналіз вибірки з 150 щоденників харчових продуктів вказує на те, що FFQ дійсно недооцінює споживання калорій і, відповідно, й більшості поживних речовин серед веганів (неопубліковані дані).