• Немовлята та діти до 5 років на веганському харчуванні > Правильне харчування для дітей-веганів віком від 6 місяців


  Правильне харчування для дітей-веганів віком від 6 місяців


  Які види молока підходять дітям від 6 місяців до 1 року?


  Основним молочним напоєм упродовж першого року життя має бути грудне молоко або відповідна дитяча суміш, якщо батьки хочуть таку використовувати. Важливо розвіяти міф про те, що грудне молоко неважливе у другому півріччі життя: і мама, і дитина отримують користь від грудного вигодовування до тих пір, поки обоє хочуть цього.


  Несолодке і збагачене кальцієм соєве, горіхове, вівсяне, кокосове чи конопляне молоко може бути використане для приготування їжі для дітей віком від 6 місяців. Завжди перевіряйте, щоб рослинне молоко, яке ви використовуєте, було збагачене кальцієм. Уникайте підсолодженого рослинного молока. Зважайте на те, що рослинне молоко не підходить як основний молочний напій на першому році життя.


  Особливо важливо не давати рисове молоко дітям у віці до 5 років, адже було виявлено, що в ньому є сліди миш’яку. При вживанні рисового молока діти можуть перевищити припустиму добову норму миш’яку.


  Введення прикорму в доповнення до грудного молока чи дитячої суміші з 6 місяців


  Термін “прикорм” означає, що в раціон дитини разом із грудним молоком або сумішшю для дитячого харчування вводяться тверді продукти. У Великобританії рекомендується починати цей процес у віці близько 6 місяців. У перші 6 місяців життя малюки отримують усю необхідну рідину і всі поживні речовини з грудного молока (або із суміші для дитячого харчування з правильним балансом поживних речовин). До 6 місяців немає потреби вводити інші продукти, адже ковтальний рефлекс і кишківник малюка ще не повністю розвинуті. Якщо батьки чи опікуни вважають, що дитині потрібен прикорм у віці до 6 місяців (близько 26 тижнів), їм варто поговорити з патронажною сестрою чи іншим кваліфікованим медпрацівником.


  Продукти, які не варто давати дитині в перші 6 місяців


  При введенні прикорму до шестимісячного віку варто уникати певних продуктів.


  Разом із іншою їжею й напоями, що не рекомендовані для першого року життя (див. нижче - Введення перших продуктів: простий посібник), дітям-веганам у віці до 6 місяців не варто давати такі продукти:


  • що містять глютен: хліб, макарони, лаваш

  • горіхи й насіння, зокрема арахіс, арахісова чи інша горіхова паста


  Існує безліч надійних джерел інформації щодо введення прикорму, деякі з них описані в розділі Ресурси.


  “Англійський варіант передприкорму”


  Більшості дітей вводять прикорм, пропонуючи спробувати невеликі порції нових продуктів ложкою або заохочуючи тримати деякі продукти в руках. При “педагогічному передприкормі” (так званий англійський варіант) їжа взагалі не дається дитині на ложці. Замість цього діти самі досліджують усю запропоновану їжу, і їм дозволяється їсти все, що вони можуть самостійно помістити собі до рота. Прихильники педагогічного передприкорму припускають, що дітям, яких годують ложкою, можна легко дати більше, ніж вони хотіли б з’їсти; що вживання пюрованої їжі затримує розвиток навички пережовування їжі; що після отримання з ложки їжі, яка їм не подобається, діти можуть стати перебірливими в харчуванні; і що надання повної незалежності в їжі сприяє розвитку дрібної моторики.


  Багато ідей педагогічного передприкорму вже є частиною рекомендованої практики прикорму. Варто заохочувати дітей бути активно включеними в процес прийому їжі. Їм також варто їсти приблизно ті самі страви, що й інші за столом, самостійно брати “пальчикову їжу” і тримати ложку. Втім, введення пюрованого прикорму за допомогою ложки також дозволяє дітям спробувати широкий спектр смаків і почати заміняти частину енергії і поживних речових, які вони раніше отримували з молока. Малюки можуть випльовувати їжу, коли вперше пробують її, адже смак і щільність їжі може бути незнайомою. Проте пробувати весь спектр смаків і текстур їжі впродовж других 6 місяців життя важливо, щоб у подальшому діти харчувались різноманітно. Мало хто не згодився б із принципами педагогічного передприкорму, та все ж менш самостійним в харчуванні дітям протягом першого року життя рекомендовано пропонувати продукти на ложці, щоб переконатися, що вони добре їдять і отримують усі необхідні поживні речовини.


  Напої і як їх давати 


  Із шестимісячного віку варто привчати дітей пити з чашки або дитячої пляшечки, а з 12 місяців варто знеохочувати пити з пляшечки. Найкраще використовувати чашки без спеціальної кришки або з автономним носиком, щоб не виникало потреби смоктати. Смоктання напоїв із дитячої пляшечки чи носика може призвести до того, що напій довше перебуватиме в контакті із зубами, що може викликати стоматологічні проблеми. Дитячі чашечки допомагають вчитися пити зі звичайної чашки, адже їх легко тримати в руках і вони містять невеликий об’єм рідини. Детальніше про те, де купити дитячі чашки,  можна знайти в розділі Тарілки та миски, які використовувалися у цьому посібнику.


  Воду для дітей віком до 6 місяців треба спочатку скип’ятити й охолодити, а звичайну воду можна давати всім дітям старше 6 місяців (в умовах України це має бути очищена відфільтрована вода – прим. ред.).


  Немає потреби вводити будь-які інші напої крім води протягом першого року.


  Малюкам не варто давати газовані напої, напої “без додавання цукру” або з пониженим вмістом цукру, низькокалорійні й дієтичні напої, чай, каву, рисове молоко чи будь-які інші напої з добавками.


  Молочні зуби важливі


  Важливо захистити зуби дитини вже з шестимісячного віку або відколи з’являться перші зуби. 


  • Ніколи не пропонуйте нічого крім молока чи води в пляшечці

  • Ніколи не занурюйте пустушки в щось солодке

  • Будьте обережні з солодкими продуктами й уникайте продуктів із додаванням цукру чи фруктового соку

  • Оброблені фруктові дитячі продукти в пакетиках і баночках часто містять багато вільного цукру, тому їхнє використання має бути обмеженим

  • Ніколи не дозволяйте дітям смоктати дитячі суміші прямо з пакетиків

  • Чистіть зуби дитини двічі на день, щойно вони з’являться, використовуючи невеликий мазок фторованої зубної пасти

  • Починайте водити дітей до зубного лікаря, щойно з’являться зуби


  Введення перших продуктів: прості вказівки


  Доцільні продукти


  • Перша їжа для дітей старше 6 місяців може включати широкий спектр неопрацьованих продуктів: овочі, картоплю, зернові (рис, овес, полента, манна і перлова крупа), бобові (горох, квасоля, сочевиця), тофу, молоті горіхи й насіння, а також фрукти. Нижче у розділі Продукти для введення в раціон дітям з 6 місяців наведені приклади продуктів, що підходять на першого прикорму.

  • Ніколи не додавайте сіль, цукор чи штучні підсолоджувачі в їжу малюків.

  • Замість цукру використовуйте для підсолодження продуктів природно солодкі фрукти (наприклад, яблука й банани) чи овочі (моркву, солодку картоплю чи мускатний гарбуз).

  • При використанні магазинних продуктів ретельно слідуйте інструкції від виробника. Але ці продукти, як правило, дорогі, менш поживні, занадто солодкі й бідні на смак, а також занадто однорідно порівняно з тим, що ви можете легко приготувати самостійно.


  Доцільні напої


  • Єдині напої, рекомендовані для дітей на першому році життя, – грудне молоко і відповідна дитяча суміш, а також вода (див. розділ Напої - і як їх давати).

  • Несолодке збагачене кальцієм соєве молоко можна використовувати для приготування їжі дітям-веганам з 6 місяців, але не варто використовувати в якості основного молочного напою, поки дитині не виповниться рік. Грудне молоко чи відповідна суміш для грудних дітей мають бути основним молочним напоєм у віці від 6 до 12 місяців. Несолодке збагачене кальцієм соєве молоко (в Британії – прим. ред.) коштує недорого й доступне в більшості супермаркетів. Для отримання додаткової інформації про рослинні альтернативи молока див. таблицю нижче у розділі Молоко та рослинні замінники молока.


  Продукти та напої, що не підходять протягом першого року життя


  Продукти, що не підходять


  • Напівфабрикати та страви на виніс

  • Солоні чи пряні закуски

  • Продукти з високим вмістом клітковини (наприклад, крупи з високим вмістом висівок)

  • Будь-які продукти зі спеціальними інгредієнтами, призначені для дорослих (наприклад, з низьким вмістом жиру чи цукру, збагачені продукти)

  • Штучно підсолоджені продукти

  • Продукти з добавками E102, E104, E110, E122, E124, E211 чи E219

  • Мед (більшість веганів не вживають мед, та особливо важливо не давати його дітям)

  • Крім того, уникайте цільних горіхів чи крупних шматочків їжі (наприклад, яблук), якими діти можуть подавитися. Детальніше про безпечність продуктів харчування – див. розділ Гігієна та безпека нижче.


  Напої, що не підходять


  • Газовані напої, пюре, фруктові соки й нектари з додаванням цукру чи без

  • Напої з додаванням кофеїну чи стимуляторів

  • Штучно підсолоджені напої

  • Напої з добавками E102, E104, E110, E122, E124, E211 чи E219

  • Рисове молоко чи рисові напої

  • Будь-які види чаю та кави

  • Алкоголь


  Дивіться список продуктів, які не можна давати дітям до 6 місяців, вище у розділі Продукти, які не слід давати у перші 6 місяців.


  Скільки їжі давати


  Введення перших продуктів має на меті долучити малюків до нових смаків і текстур їжі. Усі діти різні: хтось зразу сприймає нову їжу, хтось доволі швидко починає їсти самостійно, хтось може впоратися з декількома ложками нової їжі, тоді як іншим доводиться довше звикати до нових смаків.


  Грудне молоко чи відповідна дитяча суміш забезпечить більшу частину енергетичних потреб (калорій) і поживних речовин при першому введенні прикорму. Протягом перших декількох тижнів кількість їжі можна поступово збільшувати, поки схема харчування не стане схожою на ту, якої дотримуються для дітей віком 7-9 місяців (см розділ Що мають їсти та пити діти 7-9 місяців? нижче). Діти будуть автоматично пити менше молока у процесі збільшення кількості споживаної їжі.


  Текстура і смаки


  Деякі діти будуть зразу цікавитися їжею, намагатися самостійно їсти й насолоджуватися вибором продуктів різної текстури і з шестимісячного віку. Іншим дітям може знадобитися більше заохочення, щоб почати їсти тверду їжу, в такому разі може бути корисно запропонувати однорідну чи пюровано їжу на ложці, щоб звикнути до нових текстур і смаків.


  Корисно починати прикорм з несолодких овочів, адже є свідчення того, що діти, яким протягом перших днів прикорму давали окремі несолодкі овочі, краще їх їдять у подальшому.


  Уникайте готових пюре в пакетиках, адже вони часто мають змішаний склад і пропонують здебільшого солодкі смаки. Вони часто містять менше поживних речовин, ніж продукти домашнього приготування, та мають занадто гладку текстуру, що не потрібно дітям, які почали їсти в 6 місяців. При використанні цих продуктів ніколи не дозволяйте дитині їсти прямо з пакетика.


  Ніколи не додавайте в пляшечку будь-які продукти (наприклад, пластівці чи сухарі), це може зіпсувати дитині апетит чи стати причиною задухи.


  Прийом їжі


  • У віці 6 місяців діти повинні могти сидіти за певної підтримки та мають перебувати в сидячому положенні під час годування.

  • Якщо ви пропонуєте дитяче харчування на ложці, сядьте навпроти чи поруч і встановіть із дитиною зоровий контакт. Так ви зможете слідкувати за сигналами дитини про готовність до наступної ложки.

  • Уникайте факторів, що можуть відволікати під час годування: телевізорів, телефонів чи планшетів. Прийом їжі – ідеальна можливість для взаємодії і спілкування з дитиною.

  • Пропонуйте невелику кількість прикорму перед годуванням молоком і починайте з однокомпонентних продуктів, віддаючи перевагу несолодким.

  • Не дивуйтесь, якщо дитина спочатку випльовує їжу чи їжі їй не подобається. До нових смаків треба звикнути, і вам, можливо, доведеться пропонувати їжу 5-10 разів, перш ніж дитина її полюбить.

  • Ніколи не примушуйте дітей їсти. Дозвольте хм рухатися у своєму темпі, контактувати з їжею та їсти самостійно, коли вони самі захочуть.


  Безпека під час годування


  • Завжди залишайтеся з діться під час годування і слідкуйте за тим, що вони їдять, щоб вони не подавились.

  • Якщо ви використовуєте стільчик для годування, переконайтеся, що дитина надійно пристібнута.


  Продукти для введення в раціон дітям від 6 місяців


  У віці близько 6 місяців діти вже готові до твердої їжі разом із грудним молоком чи сумішшю для дитячого харчування, що й надалі забезпечують більшу частину енергії й поживних речовин. Деякі діти із задоволенням їдять пальчикову та пюровану їжу, а також швидко переходять до різних смаків і текстур. Інші діти можуть звикати повільніше – тоді варто починати з однорідної їжі на ложці та їжі, яку вони можуть тримати самі, щоб далі перейти до пюре й інших текстур, коли діти стануть більш упевненими в прийомі їжі.

  Однорідну їжу можна отримати, якщо довести продукти до готовності й протерти їх через сито або збити блендером з невеликою кількістю грудного молока чи дитячої суміші, або ж із несолодким збагаченим кальцієм соєвим молоком, якщо дитині більше 6 місяців. Деякі продукти легко розтираються до однорідної консистенції. Однорідна їжа не повинна містити великих грудок, кісточок, насіння чи шкірок.


  Пюре – сирі чи відварені продукти з однорідною консистенцією, але з маленькими грудками. Такої текстури можна легко досягнути, якщо розім’яти їжу виделкою чи за потреби розбавити пюре з невеликою кількістю грудного молока, дитячої суміші чи несолодкого збагаченого кальцієм соєвого молоку, якщо дитині більше 6 місяців. 

  Пальчикова їжа – шматочки їжі, яку діти можуть тримати і самостійно їсти. Діти часто демонструють свою готовність до прикорму, проявляючи інтерес до того, щоб тримати їжу й підносити її до рота. Важливо заохочувати їхню самостійність у їжі. Малюки можуть брати щось до рук уже у віці 6 місяців, і найкращий варіант – м’які продукти, які легко кусати й жувати. Варто давати пальчикову їжу, за розмірами більшу за руку дитини, щоб дитина могла стискати її в кулаці. Рекомендований розмір пальчикової їжі – палець дорослої людини.


  Ніколи не залишайте дітей самих, коли вони їдять, але особливу увагу приділяйте, коли вони споживають пальчикову їжу. Діти можуть подаватися її шматочками, поки розвивають свої харчові навички.


  Поради щодо пальчикової їжі


  • Переконайтеся, що в продуктах для пальчикової їжі не міститься кісточок, жорсткої шкірки чи волокнистих шматочків.

  • Спочатку пропонуйте м’які чи відварені овочі та фрукти.

  • Уникайте цілих виноградин, шматків яблука чи моркви, горіхів і попкорну, адже саме цими продукати діти найчастіше давляться. Також уникайте маленьких твердих продуктів і тих, що складаються із шматочків, покритих желеподібної плівкою. Завжди залишайтеся з дітьми, коли вони їдять.

  • Якщо ви пропонуєте сиру їжу, впевніться, що вона ретельно промита.


  Овочі


  Овочі гарно підходять для першого прикорму. Давайте пробувати овочі по одному, коли вводите нові смаки, а потім спробуйте їх комбінувати. Для згущення розм’якшених чи пюрованих овочів додайте картоплю чи батат. Переконайтеся, що пропонуєте широкий вибір рослинних продуктів і що в раціон дітей включені продукти всіх кольорів веселки. Яскраві за забарвленням продукти будуть привабливими для дітей, але немає потреби використовувати дорогі овочі. Найрентабельніше – обирати сезонні місцеві овочі.


  Ніколи не додавайте сіль чи цукор у продукти, які даєте дітям.  Крохмалисті продукти


  У якості першого прикорму може бути запропонований ряд крохмалистих продуктів. Це можуть бути крохмалисті коренеплоди (картопля, батат, ямс, маніок); рис; вівсяна каша; злаки, такі як перлова крупа, манна крупа (молота пшениця) чи полента (кукурудзяне борошно); або інші крупи, такі як кіноа чи просо. Ви можете готувати і робити пюре з рису, вівсяної каші та інших злаків, а не купувати дорогі дитячі версії, адже молотий рис і манна крупа при приготуванні мають доволі однорідну структуру. Крупи можна змішувати з грудним молоком, дитячою сумішшю чи відповідним рослинним молоком.


  Ніколи не додавайте сіль чи цукор у їжу для дітей.

  Білкова їжа


  Ці білкові продукти також багаті на інші важливі поживні речовини.


  Діти-вегани потребують різноманітних білкових продуктів, таких як горох, боби, сочевиця, соя, тофу, соєві й кокосові йогурти без добавок, пасти з горіхів і насіння. *


  Багато з цих продуктів багаті на залізо й цинк, які є важливими поживними речовинами для дітей. Бобові добре підходять для прикорму, адже їх легко розім’яти і вони забезпечують різні смаки й текстури.


  Тофу можна змішувати з іншими продуктами, адже він легкорозминається і має гладку текстуру. Несолодкий соєвий або кокосовий йогурт можна змішувати з іншими продуктами, щоб зробити їх більш однорідними.


  Ніколи не додавайте сіль чи цукор у їжу, яку даєте дітям.


  * Якщо в родині є алергіки, проконсультуйтеся з лікарем, перед тим як давати горіхові пасти дитині в 6 місяців.  Фрукти


  Після того, як малюки ознайомилися з несолодкими продуктами, можна вводити в їхній раціон фрукти. Більшість дітей їдять фрукти з більшою готовністю, ніж овочі, через їхній солодкий смак. Варіть тверді фрукти, щоб пом’якшити їх, або розминайте м’які плоди. Якщо ви збиваєте фрукти до однорідної консистенції, впевніться, що в них немає кісточок і шкірки. Можна використовувати фрукти будь-якого типу − консервовані в соку, заморожені чи свіжі. Якщо ви використовуєте консервовані фрукти, уникайте тих, що консервовані в сиропі.


  Якщо фрукт кислий від природи, додайте до нього солодші фрукти, такі як яблуко чи банан, щоб зробити його приємнішим на смак.


  Якщо ви даєте фрукти в якості пальчикової їжі, впевніться, що шматочки м’які і їх зручно брати, уникайте шматків яблука чи більш твердих фруктів.


  Ніколи не додавайте цукор чи сіль у їжу, яку даєте дітям.  Пальчикова їжа для старших дітей


  У процесі того, як діти звикають до їжі, вчаться кусати й жувати, можна пропонувати більш широкий асортимент продуктів для пальчикової їжі. В цьому посібнику показані деякі приклади перекусів для більш упевнених у прийомі їжі дітей. Деякі діти дуже швидко набудуть такої впевненості, тоді як інші потребують більше часу, тому орієнтуйтесь на кожного індивідуально. Завжди залишайтесь із малюками й маленькими дітьми, коли вони їдять, і слідкуйте за тим, щоб у них не виникало проблем зі шматочками їжі, яку вони відкушують.

   

  Загальні поради щодо правильного харчування протягом першого року життя


  Інколи сім’ї хвилюються через введення в раціон дітей твердої їжі. Наприклад, вони можуть хвилюватися, чи зможе їхня дитина безпечно проковтнути їжу, чи не буде реакції на нову їжу, чи сподобаються їй запропоновані продукти, скільки взагалі їжі давати.


  Хвилювання, пов’язані з введенням в раціон дитини твердої їжі, можуть привести до того, що сім’ї даватимуть тільки м’які продукти дитині протягом довшого періоду, ніж треба. Вони можуть пропонувати обмежений асортимент продуктів або не знати, як вводити нову їжу, якщо дитина сама не проявляє інтерес.


  Деякі з наведених нижче популярних питань і відповідей можуть допомогти родинам у цьому аспекті.


  Я намагався запропонувати дитині спробувати прикорм на ложці, але вона відвернулась.


  Якщо вашій дитині менше 6 місяців, вона може бути ще не готовою до твердої їжі. Якщо ж їй близько 6 місяців і вона демонструє ознаки готовності до твердих продуктів (здатність сидіти і тримати голову, брати їжу й підносити її до рота, ковтати), тоді продовжуйте пропонувати прикорм на ложці, коли дитина уважна і перебуває в гарному настрої. Але завжди чекайте, коли вона сама відкриє рота. Також давайте дитині пальчикову їжу, щоб зацікавити її смаками і запахами їжі. Деяким дітям потрібен час, щоб зрозуміти, що їжа, так само, як і грудне молоко чи відповідна дитяча суміш, може втамувати їхній голод. Не змушуйте дитину їсти. Вона навчиться, якщо ви продовжуватимете обережно пропонувати.


  Я прислухалась до поради пропонувати овочеве пюре в якості першого прикорму, але я впевнена, що моїй дитині просто не подобається броколі, тому що вона кривиться і випльовує пюре. 


  Дитина часто морщиться, коли пробує нову їжу, адже вона з нею ще не знайома. Але це не означає, що їжі їй не подобається. Дослідження показують, що може знадобитись і до десяти разів пропонувати дитині їжу, поки вони прийме її. Але якщо ви будете наполегливо пропонувати різноманітні смаки, починаючи з несолодких, дитина буде краще їсти в майбутньому.


  Я хвилююся, що моя дитина подавиться, якщо їжа буде не дуже однорідною.


  Малюкам може знадобитись різний проміжок часу, щоб звикнути до грудок у їжі, але це важлива навичка, яку вони мають отримати. Намагайтеся пропонувати різні текстури, коли дітям від 6 до 7 місяців, і завжди залишайтеся з дитиною, щоб бути впевненими, що вона не матиме труднощів. Ви здивуєтесь, як добре дітям вдається справлятися з їжею і безпечно її коватити. Немає ніяких доказів того, що малюки частіше давляться, коли їдять самостійно, тому дозвольте їм брати участь у цьому процесі.


  Я дуже хвилююсь, коли годую свою дитину, і просто не впевнена, що роблю це правильно.


  Якщо ви хвилюєтесь, поговоріть зі своїм лікарем або працівником місцевого дитячого центру, вони нададуть вам поради щодо організації прийому їжі й управління власними почуттями. Ми знаємо, що стрес у мами може вплинути на те, як вона годує дитину. Тому якщо ви відчуваєте, що не справляєтесь із ситуацією, що ваша дитина більш метушлива, ніж інші, під час прийому їжі, або що вам складно розуміти знаки вашої дитини про те, що вона голодна, зверніться по допомогу.


  Ресурси для допомоги й підтримки сімей


  Інститут Health Visiting (медицинська допомога вдома) надає ресурси як для медпрацівників, так і для сімей, підтримуючи їх з цілого ряду проблем виховання, зокрема щодо правильного харчування і вирішення емоційних проблем. Переходьте за посиланням www.ihv.org.uk (актуально для Британії – прим. ред.).


  У деяких регіонах навчання в межах програми HENRY готує працівників, які допомагають батькам здобути впевненість, знання й інструменти, необхідні для підтримання здорового сімейного образу життя й правильного харчування своїх дітей і малюків. Більше деталей на www.henry.org.uk (актуально для Британії – прим. ред.).  Програма навчання Solihull також може допомогти медикам працювати із сім’ями та їхніми емоційними проблемами. Більше деталей на www.solihullapproachparenting.com (актуально для Британії – прим. ред.).


  Харчові алергії


  Різноманіття продуктів харчування важливе в раціоні дитини, але існує також невелика вірогідність, що з’явиться одна чи декілька харчових алергій. Близько 4% дітей справді отримають харчову алергію, здебільшого в наймолодшому віці. Вірогідність харчової (чи іншої) алергії в дитини вища, якщо хтось із батьків чи обоє страждають від екземи, полінозу, астми або ж мають харчову алергію. Хоча більшість дітей переростає харчову алергію, важливо звернутися за порадою до медиків, якщо ви підозрюєте її появу у вашої дитини.


  Якщо в сім’ї дитини є алергіки, грудне вигодовування забезпечує найкращий захист від розвитку алергії.


  Немає доказів того, що відмова від інгредієнтів, які містять алергени або самі є алергенами, під час вагітності, або введення цих інгредієнтів у раціон дітям віком до 6 місяців чи пізніше, допомагає запобігти розвитку харчової алергії.


  Введення продуктів в раціон дітей віком 6 місяців із сімейною історією алергій


  Коли діти досягають шестимісячного віку, можна обережно пропонувати такі продукти по одному:


  • пшениця

  • горіхи, молоті горіхи або горіхові пасти

  • насіння, подрібнене насіння або паста з насіння


  Спочатку давайте їх вашій дитині в дуже невеликих кількостях і слідкуйте за будь-якими симптомами алергічної реакції. Можуть проявлятись один або декілька з таких симптомів:


  • діарея чи рвота

  • кашель

  • хрип чи задишка

  • зуд шкіри чи горла

  • висип

  • набрякання губ і горла

  • нежить і закладеність носа

  • запалені червоні очі, що сверблять


  Якщо ви думаєте, що в дитини алергічна реакція


  Якщо вам здається, що у вашої дитини є якісь симптоми, що можуть бути пов’язані з харчовою алергією, зверніться до свого терапевта за порадою або зателефонуйте в NHS Direct за номером 111 для нетермінових медичних викликів (для Британії – прим. ред.). У деяких випадках може бути серйозна анафілактична реакція, небезпечна для життя. Якщо вам здається, що в дитини сильна алергічна реакція, завжди телефонуйте 999 і просіть фельдшера. Більше інформації – на www.nhs.uk/babyfoodallergy (для Британії – прим. ред.). 


  Безглютенові дієти


  Немає необхідності обмежувати глютен (білок, що міститься в деяких зернових культурах, таких як пшениця, жито і ячмінь) у раціоні дітей старше 6 місяців, навіть якщо в сім’ї в когось була непереносність глютену. Глютен має бути в раціоні для діагностики його непереносності. Консультації із симптомів і діагностики можна знайти на сайті www.coeliac.org.uk (для Британії – прим. ред.). Безглютенові дієти також обмежують вживання вівса, бо деякі люди з целіакією його не переносять. У цьому посібнику ми вказали, які з рецептів – безглютенові, адже хоч і небагато дітей потребують безглютенової дієти, інші члени родини, що її потребують, можуть хотіти їсти те саме. 


  Діти, вередливі у їжі


  Якщо діти знайомляться з новими продуктами й ароматами віком приблизно 6 місяців, якщо в них є можливість спостерігати за старшими дітьми й дорослими, що їдять те саме, та імітувати, і якщо батьки заохочують самостійність у їжі, то вони, найімовірніше, спробують і полюблять цілий ряд продуктів. Якщо введення прикорму відбувається пізніше, діти можуть бути менш зацікавлені в нових продуктах. Тому важливо вводити прикорм у віці приблизно 6 місяців. Більшість порад з приводу дітей, вередливих у їжі, стосуються пізнішого періоду, коли діти проходять через фазу харчових капризів, але деякі з порад щодо покращення апетиту, вказаних вище, можуть бути корисні і для сімей з дітьми до року.


  Діти, що перебувають на грудному вигодовуванні, з більшою вірогідністю приймуть нові види прикорму, адже аромати їжі, яку їдять їхні мами, переходять у грудне молоко, готуючи дітей до різноманіття їжі.


  Активні діти


  Для здорового росту й розвитку дітям важливо бути фізично активними щодня. Варто заохочувати дітей бути активними протягом дня. Перед тим як ваша дитина почне повзати, стимулюйте її дотягуватись до предметів і хапати їх, тягнути й штовхати, рухати головою, тілом і кінцівками під час щоденних вправ і контрольованих ігор на підлозі, зокрема коли дитина повзає на животику. Час, який малюки проводять на животі чи на боку, не сплячи, важливий для здорового розвитку. Малюків можна покласти на підлогу, на безпечну тверду поверхню або на чиїсь коліна чи груди – обирайте варіант, який вам більше підходить. Це підтримує загальний розвиток і стимулює розвиток м’язів шиї, спини і рук, що допоможе їм навчитися перевертатися і повзати. Завжди приглядайте за дітьми, коли вони лежать на животі, і пам’ятайте, що всі діти різні, декому потрібно більше часу, щоб здобути нові навички й досвід і щоб почати отримувати від них задоволення.


  Щойно діти зможуть самі пересуватись, заохочуйте їх бути максимально активними в безпечному й контрольованому ігровому середовищі. Для отримання корисної інформації про те, як активно грати з дітьми, дивіться тут.

  ---
  Eating well for vegan infants from 6 months

  Which milks are suitable from 6 months to 1 year of age?

  The main milk drink throughout the first year of life should remain breastmilk or an appropriate infant formula if parents are happy to use one. It is important to dispel the myth that breastmilk is not important in the second 6 months of life: both mum and baby will benefit from breastfeeding for as long as they both wish to do so.

  Unsweetened calcium-fortified soya, nut, oat, coconut or hemp milk alternatives can be used in cooking for infants from 6 months of age. Always check that any milk alternative used is enriched with calcium. Avoid using sweetened non-dairy milk alternatives. Milk alternatives are not suitable as the main milk drink in the first year of life.

  It is particularly important that rice milk alternative is not given to children under the age of 5 years, as it has been shown to contain traces of arsenic. Drinking rice milk alternative may mean that very young children exceed their tolerable daily intake for arsenic.

  Introducing foods to complement breastmilk or infant formula from 6 months

  Complementary feeding is the term given to the introduction of solids alongside breastmilk (or infant formula) to an infant. In the UK it is recommended that this process starts at about 6 months of age. In the first 6 months of life, infants can get all the fluid and nutrients they need from breastmilk (or from correctly made up infant formula), and there is no need to introduce other foods before an infant’s gut and swallow reflexes are fully ready. If parents or carers think an infant needs complementary foods before 6 months (about 26 weeks) of age, they should talk to a health visitor or another qualified health professional.

  Foods that should not be given in the first 6 months

  If introducing complementary foods before 6 months of age, there are some particular foods that must be avoided.

  As well as all the other foods and drinks not recommended in the first year of life (see below - Introducing first foods: a simple guide), vegan infants under 6 months should not be given any of the following foods:

  • foods containing gluten – such as bread, pasta or chapattis
  • nuts and seeds – including peanuts, peanut butter and other nut spreads.

  There are lots of good sources of information about introducing complementary foods and some of these are outlined in the Resources section.

  ‘Baby-led weaning’

  Most infants are introduced to complementary foods both by being offered small tastes of new foods on a spoon, and by being encouraged to hold foods that they can taste themselves. In ‘baby-led weaning’, food is not given to the baby on a spoon at all. Instead, babies are encouraged to explore for themselves all the food on offer to them and to eat whatever they can get into their mouths independently. Those who promote baby-led weaning suggest: that babies who are spoon-fed may be given more to eat than they would choose; that spoon-feeding purées delays the experience of chewing; that babies fed food they dislike on a spoon may become fussy eaters; and that allowing full independence in eating encourages the development of a range of motor skills.

  Many of the ideas from baby-led weaning already form part of the good complementary feeding practices currently recommended. Encouraging babies to be involved in meal times, to eat similar foods to those enjoyed by others at the table, to hold finger foods and spoons and to try to feed themselves are all recommended practices. Offering babies tastes of foods on a spoon is also, however, a good way for many babies to experience a wide range of tastes and start to replace some of the energy and nutrients they get from milk, with energy and nutrients from other foods. Babies may spit food out when they first try it as the taste and texture may be unfamiliar, but trying a whole range of tastes and textures during the second 6 months of life is important if we want children to eat a range of different foods as toddlers. Few people would disagree with many of the principles of baby-led weaning, but with babies who may be less independent in their eating, offering foods on a spoon at meal times as well can be encouraged during the first year of life to make sure that they eat well and get all the nutrients they need.

  Drinks – and how to give them

  From 6 months of age, infants should be introduced to drinking from a cup or beaker, and from the age of 12 months they should be discouraged from drinking from a bottle. It is best to use cups that are open-topped or which have a spout that is free-running, so that there is no need to ‘suck’. Sucking drinks from a bottle teat or spout means the drink spends more time in contact with the teeth and this can lead to dental problems. Baby cups can be useful for introducing drinking from a cup, as they can be held easily and offer a small volume of liquid. Details on where to buy baby cups can be found in Plates and bowls used in this resource.

  Water given to children under 6 months should be boiled and cooled first, but tap water is fine for all infants over 6 months of age.

  There is no need for drinks other than water in the first year.

  Soft drinks, ‘no added sugar’ drinks, low-sugar drinks, low-calorie or diet drinks, tea, coffee, rice milk alternative, rice drink and any drinks with additives should not be given to infants.

  Baby teeth matter

  It is important to protect a baby’s teeth from about 6 months of age or when teeth first appear.

  • Never offer anything other than milk or water in a bottle.
  • Never dip dummies in anything sweet.
  • Be careful with sweet foods and avoid those with added sugar and fruit juice.
  • Processed fruit baby foods in pouches and jars are often high in free sugars, so use of these should be limited.
  • Never let babies suck directly from baby food pouches.
  • Brush baby’s teeth twice a day every day as soon as teeth appear, using a small smear of fluoridated toothpaste.
  • Start taking babies to the dentist as soon as teeth appear.

  Introducing first foods: a simple guide

  Suitable foods

  • First foods for babies over 6 months of age can include a wide range of unprocessed foods: vegetables, potatoes, cereal foods (such as rice, oats, polenta, semolina, pearl barley), pulses (peas, beans and lentils), tofu, ground nuts and seeds, and fruits. See below Foods to introduce to infants from 6 months for examples of suitable first foods to give.
  • Never add salt, sugar or artificial sweeteners to foods for infants.
  • Naturally sweet fruits (such as apples or bananas) or vegetables (such as carrots, sweet potatoes or butternut squash) should be used to sweeten foods rather than adding sugar.
  • If using commercial foods, follow the manufacturer’s instructions carefully. However, these foods are usually expensive, less nutritious, sweet and bland in taste and too smooth compared to foods you can easily make yourself.

  Suitable drinks


  • The only drinks that are recommended for infants in the first year are breastmilk or an appropriate infant formula, and water (see Drinks – and how to give them).
  • Unsweetened calcium-fortified soya milk alternative can be used in cooking for vegan children from 6 months, but should not be used as the main milk drink until after 1 year of age. Breastmilk or an appropriate first infant formula should remain the main milk drink from 6-12 months of age. Unsweetened calcium-fortified soya milk alternative is cheaply available in most supermarkets. For more information on non-dairy milk alternatives see table below in Milk and non-dairy milk alternatives section.

  Foods and drinks that are not suitable in the first year of life

  Foods that are not suitable

  • Ready meals or take-away foods 
  • Savoury or salty snacks
  • Very high-fibre foods (such as high-bran-type cereals)
  • Any foods with special ingredients, designed for adults – for example, low-fat or low-sugar products, or fortified products
  • Artificially sweetened foods
  • Foods with the additives E102, E104, E110, E122, E124, E211 or E219
  • Honey (Most vegans avoid honey, but it is particularly important not to give it to babies.)
  • In addition, avoid whole nuts or chunks of food such as apple that might be a choking risk. (For more on food safety, see Good hygiene and safety section below)

  Drinks that are not suitable

  • Soft drinks, squashes, fruit juices or cordials, either with or without added sugar
  • Drinks with added caffeine or stimulants 
  • Artificially sweetened drinks
  • Drinks with the additives E102, E104, E110, E122, E124, E211 or E219
  • Rice milk alternative or rice drinks 
  • Any types of tea or coffee 
  • Alcohol

  See also the list of foods that should not be given before 6 months, in Foods that should not be given in the first 6 months section above.
  .
  How much food to offer

  The aim of first foods is to get infants used to new tastes and textures. Every baby will be different, and some will enjoy food from the beginning, some may help themselves to food straight away and be independent eaters quite quickly, and some may manage several spoons of newly introduced foods, while others will take longer to get used to new tastes.
  Breastmilk or an appropriate infant formula will provide the majority of energy (calories) and nutrients when complementary foods are first introduced. The amount of food can be gradually increased over the first few weeks until babies are managing to eat in a pattern similar to that shown for infants aged 7-9 months in section What should 7-9 month old infants eat and drink? (below). Babies will automatically drink less milk as their food intake increases.

  Texture and flavours

  Some babies will be ready and eager to hold food, feed themselves and enjoy a variety of foods of different textures from 6 months of age. Some babies may need more encouragement to start on solid food, and offering smooth or mashed food on a spoon may be useful to get them accustomed to new textures and tastes.

  It can be useful to start new tastes with savoury vegetable flavours, as evidence suggests that babies introduced to single vegetable flavours over the first few days of complementary feeding are more accepting of vegetables in meals later on.

  Avoid using pouches of ready-made puréed food, as these often mix up flavours and offer predominantly sweet tastes. They are often lower in nutrients than home-prepared foods and have a very smooth texture that most babies don’t need if they start eating at 6 months. If using these foods, never let the baby eat directly from the pouch.

  Never add any foods to a baby’s bottle (such as cereal or rusks) as this can cause choking and confuse a baby’s appetite.

  Mealtimes

  • At 6 months, babies should be able to sit up with some support and they should be in a sitting position when they are offered food.
  • If you are offering a baby food on a spoon, sit opposite or close by and make eye contact as you do so. This means you can follow the baby’s cues on when they are ready for the next spoonful.
  • Avoid distractions at mealtimes, such as sitting a baby in front of a television, phone or tablet. Mealtimes are an ideal opportunity for interacting with baby and making conversation.
  • Offer small amounts of food before milk feeds at mealtimes, and give individual tastes to start with, focusing on savoury foods.
  • Don’t be surprised if the baby initially spits the food out or appears to dislike it. New tastes take a little getting used to and you may have to offer a food between five and ten times before it becomes a favourite.
  • Never force babies to eat. Allow them to go at their own pace, to handle food, and to start to feed themselves as soon as they wish.

  Safety at mealtimes

  • Always stay with babies during meals and keep an eye on what they are eating to make sure they don’t choke.
  • If using a highchair, make sure the baby is safely strapped in.

  Foods to introduce to infants from 6 months

  At about 6 months of age, babies will be ready for solid foods alongside the breastmilk or infant formula that still provides most of their energy and nutrients. Some babies will happily eat finger foods and mashed foods, and may progress swiftly to a range of tastes and textures. Other babies may progress more slowly and start off on smooth foods given on a spoon alongside foods they can hold themselves, with the aim of moving on to mashed foods and other textures as they become more confident eaters.


  Smooth foods can be prepared by cooking  foods well, pushing them through a sieve, or blending them with a little breastmilk or infant formula – or unsweetened calcium-fortified soya milk alternative if baby is over 6 months old. Some foods can be easily mashed to a smooth consistency. Smooth foods should have no big lumps, pips, seeds or skin.


  Mashed foods are simply raw or cooked foods mashed to a smooth but slightly lumpy consistency. This can usually be achieved easily by mashing the food with a fork, using some breastmilk or infant formula – or unsweetened calcium-fortified soya milk alternative if baby is over 6 months old – to aid the mash where needed.


  Finger foods are pieces of food that babies can hold and use to feed themselves. Babies will often show their readiness to start having complementary food by showing an interest in holding foods and putting foods to their mouth, and it is important to encourage independence in eating. Babies are able to pick things up with their whole hand after 6 months and the best finger foods to offer are ones that are soft and easy to bite and chew. It can be useful to make the finger foods slightly bigger than a baby’s hand, so that they can grip things in their fist. The size of an adult finger is a good guide.

  Never leave babies alone when they are eating at any time, but pay particular attention when they are eating finger foods to make sure that they don’t choke on any pieces that break off in their mouth as they develop their eating skills.

  TIPS ON FINGER FOODS

  • Make sure finger foods don’t contain any pips, stones, tough skin or stringy bits.
  • To start with, offer soft or cooked vegetables and fruit.
  • Avoid whole grapes, chunks of apple or carrot, nuts and popcorn, as these are the foods babies are most likely to choke on. Also avoid small, hard foods and those that are in gelatinous pieces. Always stay with babies when they are eating.
  • If you are offering raw food, make sure it is washed thoroughly.

  Vegetables

  Vegetables are good first tastes to introduce to infants. Try vegetables one at a time to start with, to introduce new flavours, and then try combinations. To thicken smooth or mashed vegetables, add potatoes or sweet potatoes. Make sure a wide variety of vegetable foods is offered and that foods from across the rainbow of vegetable colours are introduced into babies’ diets. Brightly coloured foods will be attractive to infants, but there is no need to use expensive vegetables. Using vegetables in season and from local sources will be most cost-effective.

  Never add salt or sugar to foods served to babies.


  Starchy foods

  A range of starchy foods can be offered as first foods. These can be: starchy root vegetables such as potato, sweet potato, yam or manioc; rice; porridge made from oats; cereals such as pearl barley, semolina (ground wheat), or polenta (corn meal); or other cereals such as quinoa or millet. You can cook and mash rice, porridge and other cereals rather than buy expensive infant versions, and ground rice and semolina are smooth cereals when made up. Cereals can be mixed with breastmilk, infant formula or a suitable milk alternative.

  Never add salt or sugar to food served to babies.


  Protein foods

  These protein foods are also rich in other important nutrients.

  Vegan infants need a good variety of protein foods such as different peas, beans, lentils, soya beans, tofu, plain soya yoghurt, plain coconut yoghurt, and nut and seed butters. *

  Many of these foods are rich in iron and zinc, which are important nutrients for babies. Pulses are very good first foods to offer as they can be mashed easily and provide a variety of tastes and textures.

  Tofu can be mixed with other foods as it mashes easily and has a smooth texture. Unsweetened soya yoghurt or coconut yoghurt can be mixed with other foods as well, to make them smoother.

  Never add salt or sugar to food served to babies.

  * If there is a family history of allergy, consult a health professional before giving nut butter at 6 months.


  Fruits

  Once infants have accepted other savoury tastes, fruit can be introduced. Fruit will be accepted more readily than vegetables by most babies as it has a sweet taste. Cook fruits to soften them, or mash soft fruits. If making a smooth version, make sure the fruit is free of pips and skin. Any type of fruit can be used – canned in juice, frozen or fresh. If using canned fruit, avoid fruit canned in syrup. 

  If fruits are naturally sour, add a sweeter fruit such as apple or banana to make it more palatable.

  If serving fruit as finger foods, make sure the pieces are soft and manageable, and avoid chunks of apple or harder fruits.

  Never add sugar or salt to foods served to babies.


  Finger foods for older babies

  As babies learn to handle foods in their mouth, become more dextrous and learn to bite and chew, a wider range of finger foods can be offered. Some examples of finger foods for more confident eaters are shown here. Some babies will become confident eaters very quickly, while others might be developmentally slower, so follow each baby’s cues. Always stay with babies and young children when they are eating and watch that they don’t get into difficulty with any pieces of food they bite off.


  General tips for eating well in the first year of life

  Families can sometimes be anxious about introducing solid foods to babies. For example, they may worry about whether their baby can manage to swallow the food safely, whether they might have a reaction to a new food, whether they might like the food offered, or whether they will know how much food to offer.

  Anxiety around introducing solids can mean that some families rely on soft foods for a longer period than needed, may offer a restricted range of foods, or may be unsure how to try new foods when a baby has initially shown disinterest.

  Some of the questions and answers below may help families as they introduce solid food.

  I have tried to offer my baby tastes of food on a spoon, but he just turns his head away.

  If your baby is under 6 months of age, they might not be ready for solid foods yet. If they are about 6 months old and show the signs of readiness for solids (being able to sit up and hold their head steady, picking up food and moving it to their mouth, and swallowing food), keep offering tastes of foods at mealtimes on a spoon when they are alert and happy, but always wait for them to open their mouth. Give them finger food to hold as well, to get them interested in the tastes and smells of food. It takes a while for some babies to realise that food, as well as breastmilk or an appropriate infant formula, can satisfy their hunger. Don’t force a baby to eat. They will get the hang of it if you keep gently trying.

  I have followed the advice on offering mashed vegetables as the first tastes but I am sure my baby just doesn’t like things like broccoli as she makes a face and spits it out!

  A baby will often grimace when trying a new food as it is unfamiliar, but that doesn’t mean that they don’t like it. Research suggests that it can take up to ten times of offering a food for a baby to accept it readily, but that if you do persevere with a range of flavours, starting with savoury tastes, this will make them a much better eater in the long run.

  I am worried about my baby choking if the food is not very smooth.

  Babies take different amounts of time to get used to lumps in food, but this is an important skill they need to learn. Try to offer a range of increasingly lumpy textures when they are 6 to 7 months old, and always stay with your baby so you can be sure they are not getting into difficulty. You may be surprised how well they manage to handle the food in their mouth and swallow it safely. There is no evidence babies choke more when feeding themselves, so let them get involved.

  I get very anxious around feeding my baby at mealtimes, and am just not sure I’m doing it right.

  If you feel anxious, talk to your health visitor or staff at your local children’s centre, and they will give you tips for managing mealtimes and managing your own feelings. We know that when mums are stressed this can impact on how they feed their baby. So, if you feel you are not coping, that your baby is more difficult or fussy at mealtimes than other babies, or that you are not good at reading your baby’s ‘cues’ around when they are hungry, ask for help.

  Resources for helping and supporting families


  The Institute of Health Visiting provides resources both for health professionals and for families, to support them around a range of parenting issues including eating well and dealing with emotional issues. See www.ihv.org.uk


  In some areas, training in the HENRY programme will provide staff with skills to help parents to gain the confidence, knowledge and tools, as well the parenting skills, they need to adopt a healthy family lifestyle and support their infants and toddlers to eat well. See www.henry.org.uk 


  The Solihull Approach Training Programme can also empower health professionals in their work with families around emotional issues. See www.solihullapproachparenting.com 

  Food allergies

  Food variety is important in a baby’s diet but there is also a small chance that a baby may have one or more food allergies. Overall about 4% of children will have a true food allergy, but this will be higher in younger children. It is much more likely your baby will have a food or other allergy if they come from an ‘atopic’ family (a family where one or both parents have eczema, hayfever or asthma, or have food allergies themselves). Most children will grow out of food allergies, however, and it is important to seek advice if you suspect your baby has an allergy.

  If babies are from atopic families, breastfeeding offers the greatest protection against allergy development.

  There is no evidence to suggest that avoiding ingredients that either contain, or are themselves allergens during pregnancy, or giving these ingredients to infants before 6 months of age, or much later, will help prevent them developing a food allergy.

  Introducing foods at 6 months to babies with a family history of allergies

  Once infants reach 6 months of age, the following foods can be introduced carefully one at a time:

  • wheat
  • nuts, ground nuts, or nut butters
  • seeds, crushed seeds, or seed butters.

  Initially give them to your baby in very small amounts and watch for any symptoms of an allergic reaction. This can be one or more of the following:

  • diarrhoea or vomiting
  • a cough
  • wheezing or shortness of breath
  • itchy skin or throat
  • a rash
  • swollen lips and throat
  • runny or blocked nose, or
  • sore, red and itchy eyes.

  If you think a child is having an allergic reaction

  If a parent thinks their child shows any symptoms that may be related to food allergy, suggest that they talk to their GP for advice, or call NHS Direct on 111 for non-urgent medical enquiries. In rare cases there can be a severe anaphylactic reaction that can be life-threatening. If you think a baby is suffering a severe allergic reaction, always call 999 and ask for a paramedic. You can find out more at www.nhs.uk/babyfoodallergy

  Gluten-free diets

  There is no need to restrict gluten (the protein found in some cereals such as wheat, rye and barley) in the diet of babies over 6 months of age, even if there is a history of gluten intolerance in the family. Gluten has to be present in the diet for a diagnosis of gluten intolerance to be made. Advice on symptoms and diagnosis can be found at www.coeliac.org. uk. Gluten-free diets also restrict oats as some people with coeliac disease are also intolerant to oats. In this resource we have indicated which recipes are gluten-free because, although few babies will need to have gluten-free diets, other family members who may need to have a gluten-free diet may want to eat the same food.

  Fussy eating

  If babies are introduced to new foods and flavours at about 6 months of age, are able to watch and mimic older children and adults eating the same foods, and are encouraged to be independent eaters, they are likely to accept a range of foods. If the introduction of foods is left until later in the first year, babies may be less keen to try new foods. So introducing foods at about 6 months of age is important. Most advice around fussy eating is aimed at toddlers who are more likely to go through a phase of food refusal, but some of the tips to encourage babies to eat well, above, may be useful if families are anxious about fussy eating in babies.

  Breastfed babies are more likely to accept new food tastes because flavours from food that their mums eat will have passed into the breastmilk, preparing babies for a range of foods.

  Active babies

  Being physically active every day is important for the healthy growth and development of babies. Babies should be encouraged to be active throughout the day, every day. Before your baby begins to crawl, encourage them to be physically active by reaching and grasping, pulling and pushing, moving their head, body and limbs during daily routines, and during supervised floor play, including tummy time. Tummy time – when babies lie on their tummy or side while they’re awake – is important for babies’ healthy development. Babies can be put on the floor, on a safe firm surface, or on someone’s lap or chest – whatever works best. This supports development overall and will encourage muscle development in their neck, back and arms, which will help them learn to roll and crawl. Always supervise tummy time and remember all babies are different and some will take longer to learn or enjoy new skills and experiences.

  Once babies can move around, encourage them to be -as active as possible in a safe, supervised and nurturing play environment. For useful information on how to play actively with babies, see here.
  ---

 • 0 коммент.:

  Дописати коментар