- UA
- EN
Вагітність, немовлята та діти
Зміст
Вступ
Ця сторінка містить інформацію про конкретні подробиці веганського харчування для вагітних, під час грудного вигодовування та для дітей, які зазвичай не розглядаються деінде.
Шукайте загальну інформацію тут: Веганське харчування під час вагітності та дитинства.
Рекомендації тут: Поради щодо харчування для веганів.
У 5-му виданні (2004) Довідника з дитячого харчування Американська академія педіатрії говорить:
“Діти демонструють гарний ріст і розвиток на більшості лактоововегетаріанських і веганських дієт, якщо вони добре сплановані та доповнюються прийомом харчових добавок належним чином.” (Розділ 12: Харчові аспекти вегетаріанської дієти, с. 194)
У своєму Позиційному документі 2016 року стосовно Вегетаріанських дієт, Академія харчування та дієтології каже:
“Позиція Академії харчування та дієтології полягає в тому, що належним чином сплановані вегетаріанські, зокрема веганські, дієти є здоровими, забезпечують достатньо поживних речовин та можуть принести користь для здоров’я в профілактиці та лікуванні певних захворювань. Такий раціон підходить для всіх етапів життєвого циклу, включаючи вагітність, лактацію, дитинство, підлітковий вік, літній вік, а також для спортсменів.” []
[Оновлення за грудень 2022 р.: Термін дії Позиційного документу Академії харчування та дієтології 2016 р. щодо вегетаріанських дієт закінчився. Наскільки нам відомо, його заміна не планується.]
Див. історії реальних дітей-веганів, щоб побачити приклади розвитку дітей на веганському харчуванні, народжених веганками.
Вагітність
Вагітні веганки повинні переконатися, що отримують надійні джерела вітаміну B12, йоду і холіну.
Компанія Deva Nutrition випускає веганський пренатальний полівітамін.
У систематичному огляді вагітностей веганок і вегетаріанок, опублікованому у 2015 році, зроблено висновок, що «веганська [і] вегетаріанська дієти можуть вважатися безпечними під час вагітності за умови, що приділяється увага потребам у вітамінах і мікроелементах [головним чином вітаміну B12 і залізу]». Автори визнали, що проведена обмежена кількість досліджень вагітності веганок та вегетаріанок. Вони зосередилися на веганському і вегетаріанському раціонах, які обиралися свідомо і не пов’язувалися з обмеженим доступом до їжі чи бідністю [Piccoli, 2015].
Два з шести досліджень матерів-вегетаріанок показали підвищений ризик народження хлопчика з гіпоспадією. Детальніше про це дослідження можна прочитати в статті Гіпоспадія та вегетаріанство.
Два дослідження з Ізраїлю [Avnon, 2020] [Kesary, 2020] вивчили веганські дієти під час вагітності та виявили:
У веганок був дещо нижчий ІМТ до вагітності, ніж у всеїдних. Друге дослідження показало, що значно більше веганок, ніж всеїдних, були віднесені до категорії жінок із недостатньою вагою до вагітності (12,7% проти 7,8%).
Веганки набрали менше ваги під час вагітності, ніж всеїдні (в середньому 11.5 кг проти 14 кг у першому дослідженні; 12 кг проти 13.5 кг у другому дослідженні).
Немовлята веганок важили при народженні менше, ніж немовлята всеїдних жінок (в середньому 3 кг проти 3.3 кг в одному дослідженні; в іншому дослідженні вага при народженні вказувалася лише як процентиль).
Значно більше немовлят, чиї матері були веганками, було класифіковано як малих для гестаційного віку порівняно з немовлятами, чиї матері були всеїдними. Діти, які класифікуються як малі за гестаційного віку, менші за 90% дітей такого ж гестаційного віку та мають вищий ризик розвитку певних проблем, як-от низький рівень цукру в крові та труднощі з підтримкою температури тіла після народження.
Багато факторів можуть призвести до того, що дитина буде малою для гестаційного віку, зокрема те, що їхні батьки можуть мати менший зріст та в цілому бути меншими; також захворювання матері — діабет, високий кров’яний тиск або інфекція; проблеми з плацентою, вроджені дефекти. Ми не знаємо, що стало причиною того, що в цих дослідженнях було більше малих для гестаційного віку немовлят; ми знаємо, що початок вагітності з недостатньою вагою та недостатнє збільшення ваги під час вагітності пов’язано з народженням маленької дитини. Ви можете переглянути поточні рекомендації щодо збільшення ваги в статті Центру контролю та профілактики захворювань США (Center for Disease Control and Prevention, CDC): Збільшення ваги під час вагітності.
Рівень вітаміну B12 під час вагітності
Якщо ви регулярно моніторите свій рівень В12, то вас може цікавити, чого очікувати під час вагітності.
Ми не знайшли жодного порівняння рівнів B12 до та під час вагітності, тому не змогли визначити, чи є значні зміни після настання вагітності. У трьох дослідженнях порівнювали рівні В12 у різні періоди вагітності у зовні здорових всеїдних жінок.
Два дослідження, проведені в Данії, показали, що B12 у сироватці крові знижується протягом вагітності, тоді як голотранскобаламін, маркер доставки B12 до клітин, залишається стабільним [Greibe, 2011] [Morkbak, 2007]. Поширеність добавок B12 серед досліджуваних жінок не була вказана.
Дослідження, проведене в Канаді, показало, що сироватковий B12 і голотранскобаламін дещо знизилися з 1-го по 2-й триместр у популяції, де були поширені добавки B12 [Schroder, 2019].
Ми узагальнили дані цих досліджень у нашій електронній таблиці: Рівні B12 під час вагітності.
Більше інформації про вагітність і веганський раціон
Вагітність і веганська дієта, Рід Манґелс, PhD, сертифікована дієтологиня
Повний путівник з питань веганської вагітності (2019), Рід Манґелс, PhD, сертифікована дієтологиня
Гестаційний діабет на VeganHealth.org
Вроджені дефекти
Було виявлено, що добавки фолієвої кислоти протягом тижнів до та після зачаття знижують ризик дефектів нервової трубки, як-от розщілина хребта, у більш ніж 10 дослідженнях [USPSTF, 2017]. Хоча основна увага приділялася фолієвій кислоті, роль вітаміну B12 також вивчалася:
П’ять досліджень типу «випадок-контроль» показали, що жінки з низьким рівнем В12 мають значно більшу ймовірність народження дитини з дефектом нервової трубки; п’ять досліджень виявили значно нижчий вміст B12 в амніотичній рідині немовлят з дефектом нервової трубки. Жінки, які почали вагітність із рівнем вітаміну B12 у крові нижче 250 пмоль/л, мали найвищий ризик народження дитини з дефектом нервової трубки [Molloy, 2018].
Дослідження «випадок-контроль», проведене у Великобританії за участі 135 жінок, 27 з яких народили дитину з дефектом нервової трубки, виявило, що у жінок, які мали дітей із дефектом нервової трубки, рівень В12 у першому триместрі був у середньому на 28 пмоль/л нижчим, ніж у контрольній групі. Однак після коригування рівня фолієвої кислоти не виявлено незалежного зв’язку між B12 і дефектами нервової трубки [Wald, 1996]. Інші, пізніші дослідження типу «випадок-контроль» виявили зв’язок B12 незалежно від фолієвої кислоти [Zhang, 2009] [Ray, 2007].
Дослідження типу «випадок-контроль» у Туреччині за участі 194 немовлят, серед яких 92 мали дефект нервової трубки, виявило значно нижчий рівень В12 у плазмі немовлят із дефектами нервової трубки та їхніх матерів [Peker, 2016].
Дослідження типу «випадок-контроль», проведене у Франції за участі 14 ненароджених плодів із дефектом нервової трубки та 16 ненароджених плодів без цих дефектів, виявило, що плоди з дефектом мали значно меншу кількість накопиченого В12 у печінці [Fofou-Caillierez, 2019].
Веганкам треба забезпечити достатнє споживання B12 і фолієвої кислоти за кілька тижнів до і після зачаття, щоб знизити ризик дефектів нервової трубки. Див. інформацію про вітамін B12 з поясненням наших рекомендацій щодо вагітності. Використання добавок фолієвої кислоти та/або продуктів, збагачених фолієвою кислотою, що забезпечують принаймні 400 мкг фолієвої кислоти на день, рекомендовано всім жінкам при плануванні вагітності та протягом перших 2-3 місяців вагітності [CDC, 1992] [USPSTF, 2017] [WHO, 2019].
Грудне вигодовування
Веганки, які годують грудьми, мають слідкувати за тим, що отримують надійні джерела вітаміну B12, омега-3 жирів і йоду.
Деякі жінки продовжують використовувати допологовий вітамінно-мінеральний комплекс під час лактації.
У систематичному огляді лактації веганок та вегетаріанок, опублікованому у 2020 році, зроблено висновок, що грудне молоко веганок і вегетаріанок, які відповідають вимогам щодо харчування (імовірно, рекомендованим дієтичним нормам споживання, DRI), за поживністю еквівалентне грудному молоку невегетаріанок, які добре харчуються. Жири у грудного молока, як правило, відображають раціон жінки: у грудному молоці невегетаріанок було більше насичених жирів, а в грудному молоці вегетаріанок було більше ненасичених жирів [Karcz, 2020].
Більше інформації:
Немовлята
Академія харчування та дієтології і Американська академія педіатрії погоджуються з тим, що добре сплановані веганські дієти можуть задовольнити потреби в поживних речовинах і нормальний ріст немовлят [Mangels, 2001].
Для розвитку дитини важливо, щоб матері немовлят на грудному вигодовуванні забезпечували собі надійне джерело вітаміну B12.
Батькам-веганам не слід намагатися робити власні дитячі суміші, оскільки це часто призводить до поганого розвитку дитини. Потрібно більше досліджень, але наявні дані свідчать про те, що соєві суміші для немовлят безпечні. Дивіться інформацію про соєві суміші нижче.
У грудному молоці зазвичай мало вітаміну D. Через це Американська академія педіатрії рекомендує давати немовлятам, які перебувають на грудному вигодовуванні, добавку вітаміну D, що забезпечує 400 МО на день, починаючи незабаром після народження [Wagner, 2008].
Одне дослідження показало, що у годуючих жінок, які приймали добавку вітаміну D, що містить 6400 МО вітаміну D3, грудне молоко містило достатню кількість вітаміну D для задоволення потреб їхніх немовлят [Hollis, 2015]. Це може бути альтернативою тому, щоб давати немовлятам добавки вітаміну D.
У 2008 році Американська академія педіатрії підвищила свої рекомендації для немовлят з 5 мкг (200 IU) вітаміну D на день до 10 мкг (400 IU). Вони заявили: «Зараз рекомендується, щоб усі немовлята та діти, включаючи підлітків, отримували мінімум 400 IU вітаміну D на день, починаючи незабаром після народження» [Wagner, 2008].
Більше інформації:
Немовлята-вегетаріанці (PDF), Група з вегетаріанського харчування
Годування дітей-веганів, Рід Манґелс, PhD, сертифікована дієтологиня
Вітамін А та немовлята на грудному вигодовуванні, Рід Манґелс, PhD, сертифікована дієтологиня
Оглядачка з харчування Ніна Планк час від часу пише статті, щоб відмовити батьків від веганського годування своїх немовлят і дітей. Ось дві відповіді на її статті від експертів з веганського харчування для немовлят і дітей:
Діти-вегани: відповідь на колонку NYT, Рід Манґелс, PhD, сертифікована дієтологиня [[blog]]
The New York Times, Ніна Планк і безпечність веганства, Джинні Мессіна, сертифікована дієтологиня [[blog]]
Безпечність соєвих сумішей
Коротка відповідь полягає в тому, що соєві суміші так само безпечні, як і суміші з коров’ячого молока, але вони не призначені для недоношених дітей.
Огляд досліджень безпеки соєвих сумішей: Соя, Частина 2 — Дослідження.
Діти
Є не так багато опублікованих досліджень дітей-веганів, і більшість доступних досліджень є застарілими та проведені на невеликій кількості дітей. З огляду на те, наскільки більше інформації зараз доступно для батьків-веганів, ніж 30 або більше років тому, а також наскільки поширеніша збагачена вітамінами та мінералами їжа, цілком імовірно, що дослідження дітей-веганів від 1990 року і раніше можуть бути вже неактуальними. Два нещодавні дослідження, проведені в Німеччині та Польщі, підсумовані нижче.
Німеччина (2019 та 2021)
Два нещодавніх дослідження з Німеччини аналізували харчування та розвиток дітей-веганів.
В одному дослідженні порівняли 139 дітей-веганів із 127 вегетаріанцями та 164 невегетаріанцями віком від 1 до 3 років. Між групами не було суттєвої різниці у співвідношенні ваги до віку, зросту до віку чи ваги до зросту, що свідчить про те, що діти в усіх групах росли нормально [Weder, 2019].
Діти-вегани споживали найбільше вуглеводів (у середньому 53,8% калорій серед веганів; 53,6% серед вегетаріанців; 53,1% серед невегетаріанців) і клітковини, тоді як діти-невегетаріанці споживали найбільше білка, жиру та доданого цукру. У середньому всі групи споживали більш ніж достатньо білка і дотримувались німецьких рекомендацій щодо білків, жирів і вуглеводів.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає «відставання в рості», як стан, коли зріст дитини для її віку значно нижчий від очікуваного. У деяких випадках відставання в рості можна пояснити тим, що батьки дитини були дуже низькими — найімовірніше, їхня дитина також буде низького зросту. В інших випадках відставання в рості може свідчити про неправильне харчування.
Дослідники в німецькому дослідженні повідомили, що 3,6% дітей-веганів, 2,4% дітей-вегетаріанців і 0% дітей-невегетаріанців були класифіковані як такі, що недостатньо виросли для свого віку. З 8 дітей (5 веганів, 3 вегетаріанці), які недостатньо виросли, відставання в рості можна пояснити факторами, не пов’язаними з веганством чи вегетаріанством:
У двох дітей було дуже низьке споживання калорій, вони були на виключно грудному вигодовуванні після того віку, коли зазвичай вводять прикорм, і одна дитина була малою для гестаційного віку, що підвищує ризик затримки росту.
У трьох батьки були невисокого зросту.
Одна дитина була малою для гестаційного віку.
Одна дитина перебувала виключно на грудному вигодовуванні після того віку, коли зазвичай вводять прикорм, і мала низьких батьків.
Одна дитина була виключно на грудному вигодовуванні після того віку, коли зазвичай вводять прикорм.
Виключно грудне вигодовування рекомендується протягом перших 6 місяців після народження, а після цього треба вводити прикорм. Після досягнення певного віку лише грудне молоко не може задовольнити потреби дитини в калоріях і поживних речовинах. Більшість дітей-веганів не є малими для гестаційного віку [Piccoli, 2015].
Загалом це дослідження показує, що веганський раціон підтримує нормальний ріст у дитинстві.
У другому дослідженні були старші діти та підлітки (6-18 років): порівнювалися 115 веганів із 149 вегетаріанцями та 137 невегетаріанцями [Alexy, 2021]. Не було суттєвої різниці у зрості, вазі чи ІМТ між групами. Більшість веганів (88%) використовували добавки вітаміну B12, більше половини веганів використовували добавки вітаміну D. Середнє споживання білка в усіх групах перевищувало німецьке рекомендоване значення 0,9 г/кг/день. Діти-вегани мали низьке споживання кальцію; середнє споживання кальцію було менше половини рекомендованої норми. Приблизно 8% веганів були віднесені до категорії з можливим дефіцитом вітаміну B12 порівняно з 13% вегетаріанців і 4% невегетаріанців.
Польща (2021)
Дослідження, проведене в Польщі, вивчало ріст, склад тіла та харчування 52 дітей-веганів у порівнянні з 63 дітьми-вегетаріанцями та 72 невегетаріанцями віком 5-10 років [Desmond, 2021].
Середній зріст як вегетаріанців, так і веганів був меншим, ніж у невегетаріанців: у середньому вегани були на 3 см нижчі, а вегатаріанці — на 2 см; різниця між вегетаріанцями та невегетаріанцями не була статистично значущою. Вегани також мали нижчий середній індекс маси тіла.
У веганів була нижча середня щільність кісток навіть після поправки на їхній менший розмір тіла. Середнє споживання кальцію та вітаміну D у всіх групах було нижчим від рекомендованої добової норми, незважаючи на те, що приблизно одна третина вживала добавки вітаміну D; діти-вегани отримували ці поживні речовини значно менше, ніж невегетаріанці, що, ймовірно, спричинило нижчу щільність кісткової тканини. Діти-вегани, які вживали добавки вітаміну D, мали вищі концентрації вітаміну D у сироватці крові, ніж невегетаріанці.
У веганів був нижчий середній рівень холестерину в сироватці крові, холестерину ЛПНЩ і холестерину ЛПВЩ. У них також був знижений рівень гемоглобіну, гематокриту і феритину. Близько 2% веганів мали помірну залізодефіцитну анемію; ніхто не мав важкої залізодефіцитної анемії.
Близько 70% дітей-веганів вживали добавки з вітаміном B12, продукти, збагачені вітаміном B12, або і те, і інше. Виходячи з аналізу крові, близько 13% дітей-веганів мали дефіцит вітаміну B12; найменша ймовірність дефіциту була в тих, хто споживав як добавки вітаміну В12, так і збагачені продукти.
Результати цього дослідження підтверджують потребу дітей-веганів у достатньому споживанні вітаміну B12, кальцію і вітаміну D.
Клітковина і діти
Рекомендації щодо клітковини для дітей відрізняються залежно від їхнього віку.
Рекомендації щодо клітковини
Діти-вегани часто отримують таку кількість або навіть більше клітковини. Немає офіційної верхньої межі клітковини; однак іноді маленькі діти з невеликим об’ємом шлунка можуть насичуватися продуктами з високим вмістом клітковини і не отримувати достатньо калорій. Раціон із дуже високим вмістом клітковини може перешкоджати засвоєнню таких мінералів, як залізо та цинк.
Якщо ріст дитини в межах норми і вона вживає різноманітну їжу, навряд чи варто турбуватися про надлишок клітковини. Якщо медпрацівник стурбований тим, що ріст дитини повільнішій, ніж очікувалося, і дитина їсть багато продуктів із високим вмістом клітковини — цільних зернових, бобових, фруктів і овочів, — може бути корисно зменшити споживання клітковини.
Наприклад, може бути корисно їсти продукти з низьким вмістом клітковини, такі як рафіновані зернові, очищені фрукти та овочі, олії [Messina, 2001]. Горіхи та горіхове масло також можуть збільшити споживання калорій і білка дітьми. Для дітей молодшого віку обов’язково добре подрібніть горіхи, щоб запобігти удушенню.
Більшість дітей не потребують добавок з високим вмістом клітковини — проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж використовувати їх.
Діти-вегани, які мало їдять, тому що легко насичуються, можуть отримати користь від їжі з низьким вмістом клітковини — очищене зерно, очищені фрукти та овочі, додані олії [Messina, 2001]. Горіхи та горіхове масло також можуть збільшити кількість калорій і білка. Дітям молодшого віку добре подрібніть горіхи, щоб дитина не подавилась.
Більше інформації про годування дітей-веганів
Йод і маленькі діти, Рід Манґелс, PhD, сертифікована дієтологиня
Годування дітей-веганів, Рід Манґелс, PhD, сертифікована дієтологиня
Група Vegetarian Resource Group у Facebook для батьків дітей-вегетаріанців або веганів
Бібліографія
Останнє оновлення в червні 2021 року.
___Pregnancy, Infants, and Children
Contents
Introduction
This page features information about specific details about vegan diets for pregnancy, breastfeeding, and children that are not typically addressed elsewhere.
For general information, see Vegan Nutrition in Pregnancy and Childhood by Reed Mangels, PhD, RD and Katie Kavanagh-Prochaska, RD.
Nutrition Tips for Vegans contains recommendations.
In their 5th Edition (2004) of the Pediatric Nutrition Handbook, the American Academy of Pediatrics says:
“Children exhibit good growth and thrive on most lacto-ovo vegetarian and vegan diets when they are well planned and supplemented appropriately.” (Chapter 12: Nutrition Aspects of Vegetarian Diets, p. 194)
In their 2016 Position Paper, Vegetarian Diets, the Academy of Nutrition and Dietetics says:
“It is the position of the Academy of Nutrition and Dietetics that appropriately planned vegetarian, including vegan, diets are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases. These diets are appropriate for all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, adolescence, older adulthood, and for athletes.”
[Update December 2022: The Academy of Nutrition and Dietetics 2016 Position Paper on vegetarian diets has expired. To our knowledge there are no plans to replace it.]
See Real Vegan Children for examples of vegan kids whose mothers had a vegan pregnancy.
Pregnancy
Pregnant vegans should make sure they have a reliable supply of vitamin B12, iodine, and choline.
Deva Nutrition has a Vegan Prenatal Multivitamin.
A systematic review of vegan and vegetarian pregnancies published in 2015 concluded that “vegan [and] vegetarian diets may be considered safe in pregnancy, provided that attention is paid to vitamin and trace element requirements [mainly vitamin B12 and iron].” The authors acknowledged that there were a limited number of studies of vegan and vegetarian pregnancy. They focused on vegan and vegetarian diets that were chosen freely and not linked with limited access to food or with poverty [Piccoli, 2015].
Two of six studies of vegetarian mothers showed an increased risk of having a boy with hypospadias. You can read more about that research in the article Hypospadias and Vegetarian Diets.
Two studies [Avnon, 2020] [Kesary, 2020] from Israel examined vegan diets in pregnancy and found:
Vegan women had a slightly lower BMI prior to pregnancy than did omnivores. The second study reported that significantly more vegan women than omnivores were categorized as underweight prior to pregnancy (12.7% vs. 7.8%).
Vegan women gained less weight during pregnancy than did omnivores (average of 25.5 lbs. vs. 31.5 lbs. in the first study; 26.8 lbs. vs 30.4 lbs. in the second study).
Infants of vegan women weighed less at birth than did infants of omnivores (average of 6 lb. 10 oz. vs. 7 lb. 5 oz. in one study; birth weights were only specified as percentiles in the other study).
Significantly more infants whose mothers were vegan were classified as being small for gestational age compared to infants whose mothers were omnivores. Babies that are classified as small for gestational age are smaller than 90% of babies of the same gestational age and have a higher risk of problems like low blood sugar and difficulty maintaining body temperature after birth.
Many factors can result in having a small for gestational age infant including the parents being smaller; the mother having conditions such as diabetes, high blood pressure, or an infection; problems with the placenta; and birth defects. We don’t know what caused the higher incidence of small for gestational age infants in these studies; we do know that starting a pregnancy underweight and gaining less than the recommended amount of weight in pregnancy are associated with delivering a small baby. You can see current weight gain recommendations in the Center for Disease Control and Prevention’s article Weight Gain During Pregnancy.
Vitamin B12 Levels During Pregnancy
Some people who monitor their B12 levels on a regular basis might want to know what to expect during pregnancy.
We found no comparisons of B12 levels before pregnancy to during pregnancy, and so were unable to determine if there is a significant change upon becoming pregnant. Three studies have compared B12 levels at different times during pregnancy among apparently healthy omnivores.
Two studies from Denmark found that serum B12 decreases over the course of pregnancy while holotranscobalamin, a marker of B12 delivery to cells, stays steady [Greibe, 2011] [Morkbak, 2007]. The prevalence of B12 supplementation among the women studied wasn’t stated.
A study from Canada found that both serum B12 and holotranscobalamin decreased slightly from the 1st to 2nd trimester in a population in which B12 supplementation was common [Schroder, 2019].
We’ve summarized the data from these studies in our spreadsheet, B12 Levels in Pregnancy.
More information on Pregnancy and Vegan Diets
Pregnancy and the Vegan Diet by Reed Mangels, PhD, RD
Your Complete Vegan Pregnancy (2019) by Reed Mangels, PhD, RD
Gestational Diabetes on VeganHealth.org
Birth Defects
Folic acid supplementation in the weeks before and after conception has been shown to decrease the risk of neural tube defects (NTDs), such as spina bifida, in more than 10 studies [USPSTF, 2017]. While the focus has been primarily on folic acid, vitamin B12’s role has also been studied:
Five case-control studies found that women with low B12 status were significantly more likely to have a baby born with NTDs; five studies found significantly lower B12 in the amniotic fluid of babies with NTDs. Women who began pregnancy with blood vitamin B12 levels below about 250 pmol/l were at the highest risk for having an infant with a NTD [Molloy, 2018].
A case-control study from the UK of 135 women, 27 of whom had a baby with a NTD, found that women who had children with NTDs had B12 levels an average of 28 pmol/l lower in the first trimester than controls. However, after adjusting for folate levels, there was no independent association for B12 and NTDs [Wald, 1996]. Other, more recent case-control studies have found an association of B12 independent of folic acid [Zhang, 2009] [Ray, 2007].
A case-control study from Turkey of 194 infants, in which 92 had NTDs, found significantly lower plasma B12 in infants with NTDs and their mothers [Peker, 2016].
A case-control study from France of 14 unborn fetuses with NTDs and 16 unborn fetuses without NTDs found those with NTD had significantly lower amounts of stored B12 in their livers [Fofou-Caillierez, 2019].
Vegans should ensure adequate B12 and folic acid intake in the weeks before and after conception to reduce the risk of NTDs. See Vitamin B12 for our recommendations for pregnancy. Use of a folic acid supplement and/or foods fortified with folic acid providing at least 400 μg/d of folic acid is recommended for all women able to become pregnant, and should be continued through the first 2 to 3 months of pregnancy [CDC, 1992] [USPSTF, 2017] [WHO, 2019].
Nursing
Vegans who are breastfeeding should make sure they have a reliable supply of vitamin B12, omega-3 fats, and iodine.
Some women continue to use a prenatal vitamin-mineral supplement during lactation.
A systematic review of vegan and vegetarian lactation published in 2020 concluded that the breast milk of vegan and vegetarian women who are meeting nutrition requirements (presumably the Dietary Reference Intakes) was nutritionally equivalent to the breast milk of well-nourished nonvegetarian women. The fat composition of breast milk tended to reflect the women’s diets. Breast milk from nonvegetarians was higher in saturated fat and breast milk from vegetarians was higher in unsaturated fat [Karcz, 2020].
More information:
Infants
The Academy of Nutrition and Dietetics and the American Academy of Pediatrics agree that well-planned vegan diets can satisfy the nutrient needs and normal growth of infants [Mangels, 2001].
It’s important for child development that the mothers of exclusively breast-fed infants ensure they’re getting a reliable supply of vitamin B12.
Vegan parents should not try to make their own infant formulas as this often leads to poor child development. Although more research is desirable, it appears that soy infant formulas are safe. See below for information regarding soy formulas.
Breast milk is usually low in vitamin D. Because of this, the American Academy of Pediatrics recommends that breastfed infants be given a vitamin D supplement providing 400 IU/day beginning soon after birth [Wagner, 2008].
One study found that lactating women who took a vitamin D supplement containing 6,400 IU of vitamin D3 had breast milk that contained enough vitamin D to meet their infants’ needs [Hollis, 2015]. This could be an alternative to giving the infant a vitamin D supplement.
In 2008, the American Academy of Pediatrics raised its recommendations for infants from 5 µg (200 IU) of vitamin D per day to 10 µg (400 IU). They stated, “It is now recommended that all infants and children, including adolescents, have a minimum daily intake of 400 IU of vitamin D beginning soon after birth [Wagner, 2008].”
More information:
Food writer, Nina Planck, occasionally writes articles to dissuade parents from feeding their infants and children a vegan diet. Here are two responses to her articles from experts on vegan nutrition for infants and children:
Vegan Children: Response to NYT Op-Ed—Reed Mangels, PhD, RD [[blog]]
The New York Times, Nina Planck, and Safety of Vegan Diets—Ginny Messina, MPH, RD [[blog]]
Safety of Soy Formulas
The short answer is that soy formula is just as safe as cow’s milk formula, but it’s not intended for pre-term infants.
For a review of the research on the safety of soy formulas, see Soy Part 2—Research.
Children
There aren’t many published studies of vegan children and most of the available studies are old and have a small number of subjects. When we think about how much more information is now available to vegan parents than was available 30 or more years ago and about the proliferation of fortified foods, it’s possible that studies of vegan children from 1990 or earlier may not be relevant today. There are two more recent studies, from Germany and Poland, summarized below.
Germany (2019 and 2021)
Two recent studies from Germany examined the diet and growth of vegan children.
One compared 139 vegan children to 127 vegetarian and 164 nonvegetarian children age 1-3 years. There was no significant difference in weight-for-age, height-for-age, or weight-for-height scores between the groups, suggesting that the children in all groups were growing normally [Weder, 2019].
Vegan children had the highest intakes of carbohydrate (median 53.8% of calories for vegans; 53.6% for vegetarians; 53.1% for nonvegetarians) and fiber while nonvegetarian children had the highest intakes of protein, fat, and added sugars. On average, all groups had protein intakes that were more than adequate and all groups met the German recommendations for protein, fat, and carbohydrates.
The World Health Organization (WHO) defines “stunting” as when a child’s height for their age is considerably below what would be expected. In some cases, stunting can be explained by a child’s parents being very short—chances are their child will also be short. In other cases, stunting can indicate poor nutrition.
The researchers in the German study reported that 3.6% of the vegan children, 2.4% of the vegetarian children, and 0% of the nonvegetarian children were classified as stunted based on their height for their age. Of the 8 children (5 vegans, 3 vegetarians) classified as stunted, stunting could be explained by factors not related to a vegan or vegetarian diet:
Two had a very low caloric intake and were exclusively breastfed beyond the age when complementary foods are usually introduced, and one of those was small for gestational age (SGA) which increases the risk for stunting.
Three had parents who were short.
One was SGA.
One was exclusively breastfed beyond the age when complementary foods are usually introduced and had short parents.
One was exclusively breastfed beyond the age when complementary foods are usually introduced.
Exclusive breastfeeding is recommended for the first 6 months after birth with the introduction of complementary foods at around 6 months. After a certain age, breast milk alone cannot meet a child’s needs for calories and nutrients. Most vegan children are not SGA [Piccoli, 2015].
Overall, this study indicates that a vegan diet supports normal growth in childhood.
The second study was of older children and adolescents (6-18 years old) and compared 115 vegans to 149 vegetarians and 137 nonvegetarians [Alexy, 2021]. There was no significant difference in height, weight, or BMI among the groups. Most vegans (88%) used a vitamin B12 supplement and more than half of the vegans used a vitamin D supplement. Median protein intake of all groups was above the German reference value of 0.9 g/kg/day. The vegan children had low calcium intakes; the median calcium intake was less than half of the recommended intake. Approximately 8% of the vegans were categorized as likely deficient in vitamin B12 compared to 13% of vegetarians and 4% of nonvegetarians.
Poland (2021)
A study from Poland examined growth, body composition, and nutritional status in 52 vegan children compared to 63 vegetarian and 72 nonvegetarian children age 5–10 years [Desmond, 2021].
The average height of both vegetarians and vegans was less than that of the nonvegetarians, averaging 1.25 inches shorter for vegans and 0.75 inches shorter for vegetarians; the difference between vegetarians and nonvegetarians wasn’t statistically significant. Vegans also had a lower mean body mass index.
The vegan children had a lower average bone density even after adjusting for their smaller body size. The average intake of all diet groups was below the RDA for calcium and vitamin D despite about one-third using a vitamin D supplement; the vegan children’s intake of these nutrients was significantly less than that of the nonvegetarians possibly contributing to their lower bone density. Vegan children using vitamin D supplements had higher serum vitamin D concentrations than did nonvegetarians.
The vegan children had lower average serum cholesterol, LDL cholesterol, and HDL cholesterol. They also had lower hemoglobin, hematocrit, and ferritin. About 2% of vegans had a moderate iron-deficiency anemia; none had severe iron deficiency anemia.
About 70% of the vegan children used a vitamin B12 supplement, vitamin B12-fortified foods, or both. Based on blood levels, about 13% of vegan children were deficient in vitamin B12; those receiving both vitamin B12 supplements and fortified foods were least likely to be deficient.
The results of this study support the need for vegan children to have adequate intakes of vitamin B12, calcium, and vitamin D.
Fiber and Children
Fiber recommendations for children vary depending on their age.
Fiber Recommendations
Vegan children often get this much, or even more fiber. There is no official upper limit on fiber; however, sometimes young children whose stomach capacity is small, can fill up on high fiber foods and not get enough calories. Very high fiber diets can interfere with absorption of minerals like iron and zinc.
If a child’s growth is within the normal limits and he or she is eating a variety of foods, it’s not likely that excess fiber is something to be concerned about. If a health care provider is concerned about the child’s growth being lower than expected and the child is eating a lot of high fiber foods—whole grains, beans, fruits, and vegetables—it may be helpful to reduce fiber somewhat.
For example, having the child eat some low-fiber foods such as refined grains, peeled fruits and vegetables, and added oils could help [Messina, 2001]. Nuts and nut butters can also increase children’s calorie and protein intake. For younger children, be sure to chop or grind nuts well enough to prevent choking.
Most children don’t need high fiber supplements—check with the child’s health care provider before using these.
Vegan children who do not eat much because they get full easily can benefit from eating some low-fiber foods such as refined grains, peeled fruits and vegetables, and added oils [Messina, 2001]. Nuts and nut butters can also increase their calorie and protein intake. For younger children, be sure to chop or grind nuts well enough to prevent choking.
More Information on Feeding Vegan Children
Raising Vegetarian Children (2002)—book by Joanne Stepaniak, MS ED and Vesanto Melina, MS, RD
Vegetarian Resource Group’s Facebook group for parents of vegetarian or vegan children
References
Last updated June 2021
___Mangels AR, Messina V. Considerations in planning vegan diets: infants. J Am Diet Assoc. 2001 Jun;101(6):670-7.
Messina V, Mangels AR. Considerations in planning vegan diets: children. J Am Diet Assoc. 2001 Jun;101(6):661-9.